Çanakkale’den 15 Temmuz’a Anadolu irfanı

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Oğuzhan Aydın tarafından Çanakkale'den 15 Temmuz'a Anadolu İrfanı" konulu konferans düzenlendi

Çanakkale’den 15 Temmuz’a Anadolu irfanı

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen konferansa Binali Yıldırım Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Özel, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdulmecit Kantarcı, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Akademisyenleri, Kamu kurum müdürleri,  siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaşımızın katıldı..

"Çanakkale'den 15 Temmuz'a Anadolu İrfanı" adlı konferansta konuşan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Oğuzhan Aydın, ‘‘Erzincan Leblebici babanın ifadesi ile Konağımız Hikmet, yalımız Kudret, İlahi ver bize hayırlı Nimet, Vatanım Erzincan Manend-i Cennet, duaya Durmuşlar el bizim için.  Erzincan tarihin her döneminde şahadet eden depremler görüp yılmayan seferberlik görüp Rus ve Ermeni mezalimi ile karşı karşıya kaldığında aynı Çanakkale gibi 15 Temmuz gibi direnen vatanını istiklalini istikbalini kurtaran yerin adıdır Erzincan.  Bu Şehirde ve bu Şehirli olmaktan hakikaten gurur duyuyorum. Sözlerime kurucu atamız Anadolu'nun ve Balkanlar'ın Müslümanlaşmasını ve Türkleşmesini sağlayan Anadolu İrfan medeniyetinin temellerini atan Ahmet Yesevi Hazretlerinin Divanı Hikmet'in deki girişindeki mısralarla başlamak istiyorum Yesevi diyor ki Bismillah deyip beyan ederek Hikmet söyleyip talep edenlere İnci Cevher saçtım ben işte. Bizim geleneğimizde bizim İrfan dünyamızda Bizim kültürümüzde Besmele ile başlamayan Her işin sonu eksik kalır, Güdük kalır. Onun için mütefekkir mütefekkirlerimiz Münevverlerimiz şairlerimiz yazarlarımız Besmele ile baş ve iki cihan serverine selatu selamlar getirmişler naatlar getirmişler.

Anadolu İrfanı medeniyetinin temelinin edep olduğunu belirten ve Edep Nur-u Huda’dan bir taç imiş koy onu başına kurtul beladan diye ifade olduğunu söyleyen Dr. Aydın,  Anadolu İrfanının temsilcileri Alperenlerdir, Nene hatunlardır, Çanakkale’de Seyit Mehmet Çavuş’tur dedi.

Hasan Çakmak

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
Sondakika haber